ArmyOriginal / Blog / Oblečenie / Cena nie je to najdôležitejšie pri nakupovaní! Prečo?

Tento blog píšem pre Vás preto, aby ste pri nakupovaní nebrali cenu ako najhlavnejší parameter, ale zvážili aj iné silné stránky produktu, ktoré sú podľa mňa hodnotnejšie.

 

 

Či už mne, alebo Vám sa niekedy stalo, že pri prezeraní eshopu ste našli napr. čierne nohavice, ale našli ste tam aj ďalších 5 (alebo 10), ktoré vypadali "rovnako", ale ceny boli odlišné. Veľa z Vás si práve v takomto prípade zvolí cenu ako najhlavnejší parameter (alebo kritérium) a ďalej sa o tie drahšie produkty nezaujíma. "Veď načo, keď vypadajú rovnako a sú drahšie." Chcel by som Vám v niekoľkých bodoch vysvetliť, aj keď sú veľmi podobné, no predsa sú iné a cena aj je opodstatnená (nie vyčarovaná kúzelníkom).

 

Vyfiltrované čierne nohavice na armyoriginal.sk (podobný pohľad sa môže naskytnúť aj v inom eshope)

 

Link: http://bit.ly/cierne_nohavice_eshop

 

CENA NIE JE VŠETKO

 

Niekedy si aj ja sám volím pri nákupe ako hlavný ukazovateľ cenu, nie úplne preto, že mi ide o to, aby som ušetril, ale preto, lebo je to pre mňa niečo nové, nevyznám sa do toho a preto sa aj trocha obávam. Poviem si, že na začiatok to skúsim s lacnejšími. Nie vždy sa to vyplatí - produkt je niekedy v takom stave, ako by sa mal každú chvíľku rozpadnúť. Ale nemám sa čo sťažovať, keď som siahol po tom najlacnejšom produkte, ktorý mali v ponuke.

 

Ale zasa nie vždy, niekedy práve lacnejší produkt splní moje očakávanie. Zasa ten najdrahší nie je taký, aký som si predstavoval. Poradím Vám, snažte sa vyhnúť nejakým predsudkom, predčasnej kritike a pod. Však ako môžeme niečo kritizovať, keď ste to ešte nenosili, alebo nepoužívali. Alebo keď niekto pozrie na fotku a povie, to je šrot. Takáto kritika (alebo "hejtovanie") pre mňa nemá vôbec žiadnu pridanú hodnotu, nad ktorou by som mal uvažovať. Ale už som odbočil trocha od témy, poďme naspäť :) ...

 

Ak by som to mohol rozdeliť na 3 hlavné body, ktoré považujem za jadro celej problematiky:

 

1) MATERIÁL

 

Práve toto je jeden z hlavných ukazovateľov a tvorcov ceny produktu. Keď si pozriete v popise, z čoho sú napr. nohavice vyrobené, pravdepodobne tam bude napísané bavlna, alebo zmes bavlna/polyester, bavlna/nylon a ďalšie iné. Pritom netreba zabúdať, že bavlna nemusí byť vždy bavlna, taktiež materiály zo zmesi bavlna/polyester sa môže kvalitatívne dosť líšiť, aj keď majú veľmi podobné zloženie v %. Je to predovšetkým kvalitou spracovania a preto treba pozerať aj na meno výrobcu.

 

Do popredia sa postupne dostávajú rôzne špeciálne softshelové materiály (z nylonu, polyesteru), ktoré sú tenké, ľahké, vodeodolné, vetruodolné, často elastické. Čiže keď vidíte 5 "rovnakých" nohavíc s rozdielnou cenou, má v tom prsty aj kvalita materiálu.

 

2) STRIH

 

Ďalším hlavným ukazovateľom je práve strih. Strih? Áno, strih :) Predstavte si 2 kusy nohavíc, kde jedny sa skladajú z 40-tich častí a ďalšie z 90-tich. Preto aj nastrihanie 90-tich častí a samotné zošitie 90 častí je prácnejšie a zaberie to viac času a tým sa cena navyšuje. Prípadne sú v tom ešte zakomponované nejaké špeciálne materiály, ktoré sa ťažšie dokopy zošívajú - iná technika. Čiže keď vidíte 5 "rovnakých" nohavíc v eshope a cena je iná, má to za následok aj náročnosť samotného strihu. Nie spomínaný kúzelník.

 

3) MADE IN...

 

Tu len v krátkosti, takmer všetko oblečenie je vyrobené v Ázijských štátoch (Čína, Pakistan, Turecko a pod.). Kebyže sa produkt vyrábal niekde v EÚ, alebo USA za doslova ľudských podmienok, cena by išla smerom nahor a mohli by sme počítať do ceny aj toto. V našom prípade ide o veľkú prevahu, preto berte tento ukazovateľ za bezpredmetný. No verím, že časom sa to zmení a v Európe sa opäť toto odvetvie naštartuje.

 

ZÁVER

 

Tento blog som napísal aj preto, lebo veľa z Vás sa ma práve toto pýtalo. Verím, že som Vám to aspoň trochu objasnil a budete sa vedieť lepšie orientovať v podobnej situácii. Dalo by sa toho napísať ešte veľa, ale kto by to všetko čítal. Preto, ak by ste mali ešte nejaké otázky, alebo nejasnosti, neváhajte sa pýtať cez Disqus nižšie.

 

Link: http://bit.ly/cierne_nohavice_eshop

 

Cena nie je to najdôležitejšie pri nakupovaní! Prečo?
17.08.2015
Roman Bozek

PREDAJ TOVARU
KOMUNIKÁCIA SO ZÁKAZNÍKOM

Zobraziť Komentáre
Facebook
Pinterest
YouTube
Blog