ArmyOriginal / Blog / Oblečenie / Aké sú výhody a nevýhody membrány pri oblečení a obuvi?

Membrána je výborný vynález, ktorý má za úlohu zvýšiť celkovú vodeodolnosť a vetruodolnosť oblečenia pri zachovaní čo najväčšej priedušnosti. Zvykne sa hovoriť, že membrána zvyšuje komfort pri nosení. Je to nazoaj tak? Ak áno, v akom zmysle ten komfort zvyšuje.

 

V čom membrána zvyšuje komfort?

 

Vodeodolnosť: membrána zvyšuje vodeodolnosť oblečenia alebo obuvi, pomáha Vaše telo resp. nohy udržiavať suché aj v situáciách, kedy už bezmembránové produkty vodu prepustia. Táto vlastnosť rozhodne prispieva k zvýšeniu komfortu.

 

Vetruodolnosť: najmä pri bundách oceníte zvýšenie vetruodolnosti, bundu s membránou (windblockerom) ťažšie prefúkne, čo v konečnom dôsledku tiež zvyšuje komfort.

 

V čom naopak membrána komfort znižuje?

 

Priedušnosť: či chceme alebo nie, celkovú priedušnosť produktu v konečnom dôsledku membrána znižuje, a to aj tá najkvalitnejšia. Výrobcovia sa usilujú vyrábať membrány s čo najvyššou priedušnosťou, samozrejme pri zachovaní všetkých ostatných dôležitých vlastností membrány. V súčasnosti sú v priedušnosti najlepšie membrány od výrobcu Gore-Tex.

 

Bližšie vysvetlenie pojmov

 

Vodeodolnosť

Vyjadruje sa ako vodný stĺpec, čím viac mm, tým je vodeodolnosť membrány lepšia. Štandard je pritom niekde okolo 8000-10000mm

 

Vetruodolnosť

V popisoch obyčajne nenájdeme žiadne číselné vyjadrenie úrovne vetruodolnosti membrány, ale malo by platiť, že čím vyššia vodeodolnosť, tým vyššia vetruodolnosť.

 

Priedušnosť

Zvykne sa vyjadrovať pri každej membráne v g/m2/24h (gram na meter štvorcový za 24 hodín). Začína to niekde na 3000 g/m2/24h, štandard je niekde okolo 5000 g/m2/24h a tie najlepšie membrány, väčšinou ide o značku Gore-Tex, majú priedušnosť 10 000 g/m2/24h a viac.

 

Kedy je pre nás priedušnosť bundy obzvlášť dôležitá?

 

Priedušnosť bundy je obzvlášť dôležitá v prípadoch, keď ju využívame pri vynakladaní značnej námahy, napr. náročná turistika, beh a podobné aktivity. V takýchto podmienkach sa telo prirodzene prehrieva a zvyšuje sa intenzita potenia. Pri bundách so slabou priedušnosťou nemá pot priestor odpariť sa, oblečenie pod bundou mokne a Vy sa cítite nekomfortne.

 

Aby ste predišli podobnému scenáru, existuje viacero spôsobov:

 

- vetracie otvory v podpazuší (spravidla na zips)

 

- vysoko priedušná membrána, najlepšie viac ako 10 000 g/m2/24h (pozor na pranie, pretože membrána môže použitím nesprávnych pracích prostriedkov a postupov priedušnosť strácať)

 

- jednoducho zvoliť bundu bez membrány. Kvalitný vrchný vodeodolný a vetruodolný materiál čiastočne membránu nahrádza a zároveň neprichádzate o priedušnosť, ktorú membrána bezpochyby znižuje.

 

Na behanie, cyklistiku a podobné aktivity sa využívajú bundy z extra ľahkého materiálu, tzv. windblocker. V ponuke sú však aj rôzne bezmembránové bundy, ktoré okrem odolnosti voči vetru, veľmi dobre odolávajú aj vode. Vodeodolnosť sa pri takýchto bundách zvykne zvyšovať špeciálnou povrchovou úpravou. Asi najznámejšia je vrstva Teflon od firmy Dupont.

 

U nás je to napríklad:

http://bit.ly/Trooper_softshell_Helikon_Eshop

 

Kedy nám stačí aj lacnejšia membrána s nižšou priedušnosťou?

 

Ten údaj priedušnosti (g/m2/24h) však netreba brať vždy ako katastrofu alebo niečo najdôležitejšie, pretože tie rozdiely nie sú pri bežných - nenáročných outdoorových aktivitách až také citeľné. Faktom je, že celková priedušnosť z veľkej časti závisí aj od ďalších vrstiev, ako je charakter hlavného materiálu, jeho povrchová úprava a typ podšívky.

P.S: Nezabúdajte na zvolenie správnej a vhodnej hrúbky bundy a spodných vrstiev, pretože ak Vám bude teplo, nepomôže ani ten najpriedušnejší materiál a najdrahšia membrána :)

 

Pripravil som pre Vás aj video na túto tému:

 

 

Ďakujem za prečítanie článku, verím, že pomohol.

 

Všetky bundy v našej ponuke nájdete na tomto linku: http://www.armyoriginal.sk/bundy

 

Aké sú výhody a nevýhody membrány pri oblečení a obuvi?
19.09.2015
Marek Bôžek

MARKETING
NÁKUP TOVARU

Zobraziť Komentáre
Facebook
Pinterest
YouTube
Blog